Fotowoltaika – czym jest i dlaczego warto w nią inwestować?

0
449
DSC 0609
DSC 0609

Czym jest fotowoltaika? Najprościej mówiąc jest to nowoczesna technologia umożliwiająca wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła jakim jest Słońce. Panele słoneczne, solary, baterie słoneczne, to powszechnie stosowane dla instalacji fotowoltaicznej nazwy.

fotowoltaika finansowanie pomorskie

 

fotowoltaika opłacalność czy warto

Pod koniec lutego br. Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy o  Odnawialnych Źródłach Energii z tzw. poprawką prosumencką. Zgodnie wprowadzonymi zmianami, podmioty np. gospodarstwa domowe, które zainstalują system fotowoltaiczny o mocy do 10 kW, będą miały 15 letnią gwarancję stałej ceny za sprzedaż energii do sieci oraz gwarancję jej odbioru przez zakłady energetyczne – nie dłużej jednak niż do 2035 roku.

Ustawa ma wejść w życie z początkiem 2016 roku, dając inwestorom pewność stałego przychodu, jednocześnie stanowiąc zachętę dla banków do finansowania inwestycji i zapewnienia jak najlepszych warunków kredytowych.

fotowoltaika pomorskie gdańsk

„Słoneczne dachy” największą popularność zdobyły w Niemczech, ale również w Polsce mają coraz większe grono zwolenników. Mimo, że instalacja paneli wiążę się z inwestycją, to za fotowoltaiką przemawiają liczne korzyści, m.in.:

  • Zmniejszenie opłat za prąd i ochrona przed wzrostem cen energii,
  • Brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne,
  • Brak konieczności obsługi i konserwacji paneli,
  • 25 letnia gwarancja,
  • Możliwość generowania zysków ze sprzedaży nadwyżek energii (poprawka prosumencka),
  • Możliwość skorzystania z dotacji na inwestycję.

 

system fotowoltaiczny dla domu on-grid off-grid

Ze względu na sposób dysponowania nadwyżkami energii, wyróżnia się system fotowoltaiczny on-grid – jest on połączony z siecią energetyczną, a nadmiar energii sprzedawany jest do zakładów energetycznych oraz off-grid – nie jest połączony z siecią, a nadmiar energii z PV gromadzony jest w akumulatorach.

fotowoltaika pomorskie gdansk

system on-grid

fotowoltaika pomorskie oplacalnosc

system off-grid

 

fotowoltaika prosument dofinansowanie pomorskie

W kwestii dofinansowania inwestycji, istnieje wiele możliwości pozyskania funduszy. Najbardziej popularny jest program PROSUMENT – kredyt preferencyjny z niskim oprocentowaniem, połączony z dotacją 40% dla inwestorów indywidualnych.

Inne możliwości dotacji oferują:

  • Bank Ochrony Środowiska – umożliwia uzyskanie niskooprocentowanego kredytu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Raty kredytu spłacane są zyskami z instalacji PV;
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej NFOŚiGW;
  • Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa – można uzyskać dotację w wysokości 75 % kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 3 mln zł), przeznaczoną na „wytwarzanie lub dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności wiatru, wody, energii geotermalnej, słońca, biogazu albo biomasy”;
  • Wydziały Środowiska w poszczególnych gminach – prowadzą indywidualne projekty- o szczegółach  można dowiedzieć się w  odpowiednich  jednostkach samorządowych w swoim regionie.

system fotowoltaiczny dla domu on-grid off-grid

Fotowoltaika jest nowoczesnym rozwiązaniem – idealnym dla przedsiębiorczych ludzi, chcących żyć ekologicznie i tanio. Dzięki ustawie o OZE oraz licznym projektom umożliwiającym dofinansowanie, przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat będzie coraz częściej podejmowaną inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here