Rusza rekrutacja do przedszkoli w Trójmieście – sprawdź jak pomóc swojemu maluchowi z adaptacją w nowym miejscu

0
1609
Poradnia psychologiczno pedagogiczna pegaz Gdańsk Gdynia Rumia Banino pegaz
Poradnia psychologiczno pedagogiczna pegaz Gdańsk Gdynia Rumia Banino pegaz

Marzec to miesiąc kiedy w Trójmieście rozpoczynają się rekrutacje do placówek przedszkolnych. Pierwszym miastem jest Sopot – tutaj dokumenty można składać już od 1 marca. Drugi w kolejności jest Gdańsk – nabór rusza 12 marca. Na końcu – 26 marca – rekrutacja zaczyna się Gdyni.

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz

Posłanie dziecka do przedszkola to bardzo ważne i często stresujące wydarzenie nie tylko dla maluchów, ale też rodziców. Bardzo często z tego powodu, opiekunowie pojawiają się w poradniach psychologicznych z prośbą o fachową poradę. Najczęściej zadawane pytania dotyczą adaptacji dzieci w nowym miejscu – jak długo trwa, jak można pomóc w pierwszych dniach, żeby zminimalizować stres, czy dziecko na pewno jest już gotowe żeby pójść do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli w Trójmieście

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz

Okazuje się, że wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka oraz okoliczności. Oswojenie malucha z nowym miejscem może trwać tydzień lub miesiąc albo jeszcze dłużej. Ważne są tutaj indywidualne cechy dziecka, ale także czas jaki będzie ono spędzać w przedszkolu – każdy dzień, czy tylko kilka dni i ile godzin.

Wpływ na proces adaptacji mają również strategie przyjęte przez daną placówkę oraz poziom samodzielności dziecka. Zanim więc podejmiemy decyzję o posłaniu swojego podopiecznego do przedszkola, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze i bardzo ważne pytanie dotyczy właśnie samodzielności.

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz

Czy moje dziecko jest wystarczająco samodzielne? Bardzo ważna i wymagana przez placówki przedszkolne jest samodzielność w wykonywaniu podstawowych czynności związanych z czystością i umiejętność sygnalizowania o swoich potrzebach – np. o brudnej pieluszce lub chęci skorzystania z toalety. Jest to trudne kiedy mowa nie jest wystarczająco rozwinięta.

Dzieci, które nie potrafią się sprawnie komunikować ani zaspokajać podstawowych potrzeb często są bardzo zestresowane i nie chcą chodzić do przedszkola. Warto więc nauczyć malucha tych podstawowych rzeczy zanim trafi do placówki. Istotna kwestia to również psychiczne przygotowanie dziecka na to co go czeka.

Psychiczne przygotowanie dziecka poradnia Trójmiasto

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz

Tutaj należy zachować ostrożność, tak żeby nie przestraszyć malucha mówiąc np. że w przedszkolu nie będzie mógł tak marudzić przy jedzeniu. Takie komunikaty wywołują lęk i niechęć  do nowego miejsca. W tym momencie warto więc podkreślać atuty przedszkola – mówić o ciekawych zajęciach, zabawach i innych dzieciach.

Trzeba też  zaznaczyć, że konieczne będzie rozstanie na kilka godzin, ale nie należy się zbytnio na tym koncentrować. Wystarczy powiedzieć, że „zostaniesz w przedszkolu z miłą panią opiekunką i innymi dziećmi, będziesz się bawić, zjesz obiad i wrócimy razem do domu”.

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz

Powinniśmy unikać pytań typu „ czy zostaniesz tu bez mamy?”- ponieważ wtedy z pewnością spotkamy się z odmową i strachem. Aby przygotować dziecko do rozstania, warto przećwiczyć to na bardziej znajomym i przyjaznym gruncie, np. zostawiając je z członkiem rodziny.

Kolejny krok to adaptacja i oswojenie z nowym miejscem. W tym celu warto pokazać dziecku budynek z zewnątrz i powiedzieć, że to przedszkole, do którego będzie chodzić. Jeśli to możliwe można skorzystać z placu zabaw lub wejść do środka, tak aby maluch poznał nową przestrzeń.

Poradnia psychologiczno – pedagogiczna Gdynia

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz (2)

Niektóre placówki organizują też warsztaty adaptacyjne, co jest świetną okazją do zapoznania się z opiekunami, dziećmi i samym miejscem. Ważna jest też organizacja czasu, tak aby nie rozstawać się w pośpiechu. Warto wstać nieco wcześniej i spokojnie przygotować się do wyjścia.

Pierwsze dni w przedszkolu nie powinny trwać dłużej niż 2-3 godziny. Ważna wskazówka – podczas rozstania rodzice powinni być spokojni, bo dziecko ich obserwuje i widząc stres samo może zareagować płaczem.

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-gdansk-pegaz (1)

Jeśli maluch mimo wszystko denerwuje się i płacze pamiętajmy żeby podkreślać, że wrócimy po niego np. po obiedzie lub po leżakowaniu. Pomocne może być również zabranie ulubionej zabawki z domu, które da dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli mimo przestrzegania wszystkich zasad, dziecko po dłuższym czasie nadal źle reaguje na każde wyjście do przedszkola, warto skontaktować się ze specjalistą, który rozpozna przyczyny takiego stanu i zaproponuje odpowiednie metody mające poprawić sytuację.

Zobacz również:
Psycholog dziecięcy Gdynia