Czym jest smog i jak się przed nim chronić?

4
864
maski antysmogowe respro przeciwsmogowe do biegania na rower 6
maski antysmogowe respro przeciwsmogowe do biegania na rower 6

Polska to jeden z czarnych punktów na mapie UE ze względu na najbardziej zanieczyszczone powietrze. Od kilku lat coraz częściej słyszymy o smogu w dużych miastach, ale nie każdy z nas wie, czym on dokładnie jest.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko pogodowe, które pojawia się przy wysokim ciśnieniu, braku wiatru oraz dużym zanieczyszczeniu powietrza. Zawiera w sobie szkodliwe substancje chemiczne- m.in. rakotwórczy benzopiren oraz drobne pyły zawieszone – PM10 i PM2,5.

Przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju są wciąż używane domowe piece, w których spalane są niedozwolone materiały– śmieci, lakierowane drewno czy węgiel. Sytuację pogarszają spaliny samochodowe oraz te generowane przez fabryki.

Niestety smog bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Ból gardła, duszności, kaszel- to tylko niektóre objawy powiązane z zanieczyszczonym powietrzem.

W wyniku powtarzalnych ostrych epizodów smogowych obniża się również nasza odporność, pojawiają się alergie o coraz ostrzejszych objawach, coraz więcej osób ma problemy z układem krążenia, układem oddechowym, jesteśmy narażeni na astmę oskrzelową oraz nowotwory. Smog szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci, kobiet ciężarnych i osób starszych, dlatego bezwzględnie trzeba się przed nim chronić.

Maski antysmogowe

Jednym z najskuteczniejszych na chwile obecną sposobów jest stosowanie masek antysmogowych. Ważne, żeby kupować je u sprawdzonych sprzedawców, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję jakości i odpowiedniego działania takiej maski.

respro maski antysmogowe
Maska antysmogowa Respro

Najważniejsze na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie to filtry: HEPA i węglowe– te są najskuteczniejsze. Ponadto, maska powinna szczelnie okrywać nos, usta i brodę.
Ważny jest także opór oddechowy- jest to istotne kiedy w masce zamierzamy uprawiać sport.

respro maski antysmogowe
Antysmogowa maska Respro

Musimy wiedzieć, że ze względu na gęstą i szczelną warstwę filtrującą, może nam się nieco ciężej oddychać. Warto mieć tego świadomość przed zakupem i zapytać sprzedawcę, która maska będzie miała najmniejszy opór powietrza. Maska do joggingu czy jazdy na rowerze powinna mieć też zawór wydechowy, który zmniejszy ilość wilgoci wewnątrz i ułatwi wydychanie powietrza.

4 KOMENTARZE

  1. Polecam dobre maski antysmogowe. Jest kilka sprawdzonych firm u nas. Respro osobiście rekomenduję, bo używam od roku i spełnia swoje zadanie.

  2. Teraz pozostaje tylko zamieszkać na jakiejś bezludnej wyspie albo używać maski. Ja na co dzień nie chodzę w masce antysmogowej ale do biegania jak najbardziej i do jazdy na rowerze po mieście. Respro też znam i mogę polecić.

  3. Znam ta fimę, polecam. Mam Dwie maski od nich. Nosze na rower i jest ok. Nie smarkam na czarno po treningu tak jak kiedyś więc działa 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here