Niezwykłe kadry Jakubowskiej w gdańskim centrum – wystawa fotografii

0
2385
Wystawa Osowa centrum handlowe

Fotografia przyrodnicza z roku na rok cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem – przykładem jest najnowsza wystawa prezentowana w przestrzeni Centrum Handlowego Osowa, którą można oglądać do 31 lipca br. Zdjęcia Anny Jakubowskiej uwypuklają piękno natury uchwycone z lotu ptaka. Prace artystki prezentują malowniczy teren doliny rzeki Nidy.

Pejzaże, które zachwycają

Do 31 lipca w CH Osowa prezentowana jest wystawa fotografii Anny Jakubowskiej nosząca tytuł „W UNIESIENIU”. Na ekspozycję składają się prace z przedstawieniami niezwykłych form barwnych pejzaży o szczególnej estetyce. Emocje autorki widać w obrazowaniu krajobrazu, który zapiera dech w piersiach, zachęcając do podziwiana każdej fotografii w najmniejszych detalach.

 – Wystawa jest kontynuacją moich zainteresowań krajobrazowych znanych z wystaw indywidualnych: POLA MALOWANE, POLA MALOWANE II, POLA MALOWANE III, oraz POLA MALOWANE – ZA MIEDZĄ realizowanych w latach 2011-2017. Tym razem postanowiłam zaprezentować swoje   prace związane   z fotografią pól i łąk wykonanych wyłącznie z motolotni – tłumaczy artystka. 

Magiczne Ponidzie

Dolina rzeki Nidy to jeden z najbogatszych pod względem przyrodniczym obszarów Europy. Ten zaciszny region położony jest w południowej części województwa świętokrzyskiego. Zdjęcia Jakubowskiej w pełni oddają magiczny klimat tego miejsca. Pola układają się jak fale na morzu, kolory ziemi i roślin uprawnych mienią się w promieniach słońca, tworząc trójwymiarowy obraz. Uroku dodaje krajobrazowi poranna mgła rozpływająca się niczym cienka pierzynka. 

Zdjęcia „malowane” promieniami porannego słońca, wpływają na wyobraźnię widza, prowadząc do odkrywania najpiękniejszej doliny rzeki Nidy. – Tytuł  W UNIESIENIU  odnosi się nie tylko do fotografii z lotu ptaka ale także do stanu mojego ducha kiedy odrywam się od ziemi. Wtedy lepiej ją widzę…– mówi Jakubowska.

O autorce

ANNA JAKUBOWSKA – fotografią artystyczną zajęła się w 2005 roku. Od tego czasu brała udział w około 180 międzynarodowych oraz ogólnopolskich wystawach pokonkursowych, zdobyła około 90 nagród, medali i wyróżnień. Wystawiała też swoje prace na 35 wystawach zbiorowych przede wszystkim z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym, którego jest członkiem od 2010 r. 

W ciągu ostatnich 10 lat zrealizowała 14 wystaw indywidualnych prezentowanych na 37 ekspozycjach w Rzymie, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Toruniu, Iławie, Elblągu, Bytowie i Jastrzębiu Zdroju.

Kilkadziesiąt jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. W 2012 roku ukazał się drukiem album fotograficzny CMENTARZE POMORZA, który jest efektem trzyletniej autorskiej współpracy z mężem Krzysztofem oraz przyznanych na ten projekt dwóch stypendiów twórczych: Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska.

Wystawa CH OSOWA wydarzenia

W 2014 roku powtórnie otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację wystawy pod tytułem RDZA, która prezentowana była w 2014 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, a następnie w 2015 na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Rzymie. W roku 2016 po raz trzeci otrzymała stypendium twórcze Województwa Pomorskiego na realizację wystawy POLA MALOWANE-ZA MIEDZĄ., a w 2020 roku na przygotowanie 15 wystawy indywidualnej TAJEMNICZA OLIWA.

www.annajakubowska.com

Wstęp bezpłatny