Podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni – wystawa „Niezmiennie Japonia”

0
2217
Niezmiennie Japonia Wystawa

Wystawa „Niezmiennie Japonia” to druga część projektu „Tryptyk japoński”, składającego się z wystaw, których wspólnym tematem jest Kraj Kwitnącej Wiśni. Projekt składa się z wybranych fotografii Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego, zrobionych podczas podróży autorów do tego niezwykłego kraju. Wystawę będzie można oglądać do 30 października w Centrum Handlowym Osowa.

Fotografia jako medium

Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana we wrześniu 2020 roku w Galerii Przy Kozach, Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Odwiedził ją Ambasador Japonii oraz wielu gości ze świata kultury. Następnie w lutym i marcu 2021 roku fotografie znalazły się w Gdańsku w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Autorzy wystawy to Agnieszka Kmieciak i Jacek M. Kozłowski. Artyści wielokrotnie podróżowali po Japonii, pozostając pod jej niezwykłym urokiem. Oboje łączą pasje podróży z fotografią, która towarzyszy im od lat. Prezentowane na wystawie fotografie powstały w różnych miejscach w Japonii. Założeniem autorów było pokazanie własnych odczuć związanych z odwiedzanymi miejscami i spotykanymi ludźmi. Traktują fotografię jako medium, poprzez które mogą wyrażać swój sposób postrzegania i dzielić się nim z innymi.

Sztuka dalekowschodnia

Inspiracji szukają w detalach świątyń, przyrodzie, spotykanych ludziach, w rozmowach, milczącej medytacji czy zgiełku ulicy. Intensywne barwy chramów oraz kojąca soczysta zieleń ogrodów przykuwają uwagę, pobudza zmysły, zatrzymuje i zostaje zapisana w kadrze. Ludzie – ci znani od lat albo nieznajomi, mijani na ulicy – bywają uchwyceni w jednym momencie. Powstałe fotografie to przejaw wrażliwości ich twórców. 

Fotografie Agnieszki to ekspresja soczystych barw i ruchu istniejącego nawet w pozornym zatrzymaniu. Każde zdjęcie to osobna historia napotkanych zdarzeń. Obrazy Jacka są monochromatyczne, często fragmentaryczne, raczej statyczne, refleksyjne.

Patrząc na obraz mnicha trzymającego miskę żebraczą, czy dach świątyni wyłaniający się zza drzew, możemy nie tylko zobaczyć, ale i poczuć klimat tych niezwykłych chwil i miejsc.

Wiele prezentowanych prac powstało w obszarach odległych od szlaków turystycznych, często w prywatnych przestrzeniach, niedostępnych dla ciekawskich.

O autorach:

Agnieszka Kmieciak gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury
i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.