Fotowoltaika – czym jest i dlaczego warto w nią inwestować?

0
2821
Bat materiały budowlane Fotowoltaika 1

Czym jest fotowoltaika? Najprościej mówiąc jest to nowoczesna technologia umożliwiająca wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła jakim jest Słońce. Panele słoneczne, solary, baterie słoneczne, to powszechnie stosowane dla instalacji fotowoltaicznej nazwy.

Fotowoltaika opłacalność czy warto 

Pod koniec lutego br. Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z tzw. poprawką prosumencką. Zgodnie wprowadzonymi zmianami, podmioty np. gospodarstwa domowe, które zainstalują system fotowoltaiczny o mocy do 10 kW, będą miały 15 letnią gwarancję stałej ceny za sprzedaż energii do sieci oraz gwarancję jej odbioru przez zakłady energetyczne – nie dłużej jednak niż do 2035 roku.

Dom energooszczedny Bat fotowoltaika 3

Ustawa ma wejść w życie z początkiem 2016 roku, dając inwestorom pewność stałego przychodu, jednocześnie stanowiąc zachętę dla banków do finansowania inwestycji i zapewnienia jak najlepszych warunków kredytowych.

Fotowoltaika pomorskie gdańsk

„Słoneczne dachy” największą popularność zdobyły w Niemczech, ale również w Polsce mają coraz większe grono zwolenników. Mimo, że instalacja paneli wiążę się z inwestycją, to za fotowoltaiką przemawiają liczne korzyści, m.in.:

  • Zmniejszenie opłat za prąd i ochrona przed wzrostem cen energii, 
  • Brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne, 
  • Brak konieczności obsługi i konserwacji paneli, 
  • 25 letnia gwarancja, 
  • Możliwość generowania zysków ze sprzedaży nadwyżek energii (poprawka prosumencka), 
  • Możliwość skorzystania z dotacji na inwestycję. 

Fotowoltaika Bat grupa PSB 3

Dlaczego warto zamówić fotowoltaikę w BAT

Pomagamy na każdym etapie – od dostarczenia pomysłu po udogodnienia związane z dokonywaniem płatności oraz transportem materiałów we wskazane miejsce. Nasi handlowcy dysponują specjalistyczna wiedzą i zapewniają indywidualne przewodnictwo w świecie materiałów budowlanych.

Obecnie w ramach projektu Dom EnergoOszczędny z BATem, doradcy podpowiadają na co zwrócić uwagę szukając najlepszej oferty na rynku fotowoltaiki. Każdy kto dołączy do programu może liczyć na pomoc w doborze materiałów, kalkulacji kosztów, audycie na budowie i wykonawstwie.

Aby skorzystać z oferty wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej BAT.

System fotowoltaiczny off-grid 

Ze względu na sposób dysponowania nadwyżkami energii, wyróżnia się system fotowoltaiczny on-grid – jest on połączony z siecią energetyczną, a nadmiar energii sprzedawany jest do zakładów energetycznych oraz off-grid – nie jest połączony z siecią, a nadmiar energii z PV gromadzony jest w akumulatorach.

Fotowoltaika  dofinansowanie pomorskie

W kwestii dofinansowania inwestycji, istnieje kilka możliwości pozyskania funduszy. 

Jedną z możliwości oferujących dofinansowanie do OZE jest rządowy program „Czyste Powietrze” realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  W ramach powyższego programu można również ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów na nowe, a także docieplenia budynku, montażu wentylacji mechanicznej z możliwością odzyskania ciepła.

Fotowoltaika Bat grupa PSB 1

Druga opcja to rządowy program „Mój Prąd”, którego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski. Program kierowany jest do osób fizycznych, które mają zamiar wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby.  

W przypadku drugiego programu, wnioski można składać do 18 grudnia 2020 roku, ale należy pamiętać, że do tego typu projektów warto zgłaszać się jak najszybciej, ponieważ środki finansowe są ograniczone.

Fotowoltaika jest nowoczesnym rozwiązaniem – idealnym dla przedsiębiorczych ludzi, chcących żyć ekologicznie i tanio. Dzięki ustawie o OZE oraz licznym projektom umożliwiającym dofinansowanie, przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat będzie coraz częściej podejmowaną inwestycją.

Zobacz realizacje fotowoltaiczne wykonane przez fachowców z Bat

Zobacz również :

Fotowoltaika – inwestycja w oszczędności

Ekologiczne instalacje – opinie użytkownika pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika – energia ze słońca