Nostalgia za parą- Wystawa makiet kolejowych w Galerii Metropolia

0
784
wystawa makiet kolejowych galeria metropolia 1
wystawa makiet kolejowych galeria metropolia 1

9-10 marca Galeria Metropolia zaprasza na 2 edycję Wystawy Makiet Kolejowych- Nostalgia Za Parą.

Ekspozycja będzie bezpłatna i czynna w następujących godzinach:

– 09 marca (sobota): jazdy pociągów w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00,
– 10 marca (niedziela): jazdy pociągów w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00.

Plan wystawy:

Makieta H0 (1:87)
Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z posterunków ruchu: stacji, przystanków osobowych, posterunków odgałęźnych, ładowni i bocznic, parowozowni normalno i wąskotorowej, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.
W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej – stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei.

Ruch pociągów na makiecie
Pociągi na makiecie – towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne – kursują według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne. Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. „papuga” lub „tęczówka”, wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity – w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów „Jan Kiepura”, „Polonia”, „Wawel”, „Bystrzyca”, „Berlin-Warszawa Express”, „Sobieski”, oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych – m.in. włoskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Parowozownia Ostrów Wielkopolski
Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będzie makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

Zakupy przy makiecie

Podczas imprezy, goście będą mogli zakupić modele i wyposażenie makiet w sklepie modelarskim Modelmania na terenie Galerii Metropolia (poziom -1). Na miejscu będzie można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.

Zachęcamy do odwiedzania Galerii!