Wczasy nad mazurskim jeziorami

0
1388
Mazury wczasy nad jeziorem
Mazury wczasy nad jeziorem

Mazury wczasy nad jeziorem

Jednym z piękniejszych rejonów turystyczno – przyrodniczych na mapie Polski są tereny Mazur. Region określany mianem Krainy Tysiąca Jezior co roku przyciąga zwolenników i amatorów sportów i rekreacji wodnej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż akweny wodne w większości przeważają w tych rejonach. Jeziora mazurskie połączone są pięcioma kanałami, tworząc 150 kilometrowy szlak żeglugowy. Uroku i malowniczości mazurskim rejonom dodają lasy, puszcze i rezerwaty leśne zajmujące 30 % powierzchni, stąd też regiony te nazywane są „Płucami Europy”. To 8 Parków Krajobrazowych, 104 rezerwaty przyrody, wiele szlaków pieszych, rowerowych, spacerowych i tych wodnych – kajakowych, żeglarskich. Jednym z najatrakcyjniejszych szlaków na spływy kajakowe jest rzeka Krutynia, która wiedzie przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy, a widoki natury i przyrody zapierają dech w piersiach.

Wczasy nad mazurskim jeziorami to propozycja na spędzenie urlopu dla każdego, kto chciałby odetchnąć od zgiełku wielkich miast, wypocząć i nabrać sił. Pobyt nad jeziorem nie wiąże się tylko z aktywnościami wodnymi, Warmia i Mazury mają do zaoferowania o wiele więcej. Do atrakcji turystycznych regionu należą średniowieczne zamki rycerskie, barokowe świątynie, twierdze i bunkry – Twierdza Boyen, Wilczy Szaniec, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, Park Miniatur czy Dzikich Zwierząt. Ciekawą propozycją są loty balonem, pozwalające na podziwianie jezior na Mazurach z lotu ptaka. Takie przeżycie z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Mazury ciekawe miejsca zwiedzanie

Najbardziej znana miejscowość to Mikołajki, nazywane letnią stolicą Mazur – mekka żeglarzy. Bardzo chętnie odwiedzane są również Giżycko, Mrągowo, Ostróda, Ełk. Co roku nad jeziorami odbywa się wiele imprez – międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Kresowej, Ostróda Reggae Festiwal czy inscenizacja bitwy pod Grunwaldem.

Pobyt nad jeziorami mazurskimi na długo zapada w pamięci, wiele osób wraca co roku, by rozkoszować się pięknem natury. To doskonała alternatywa dla corocznych wypadów w góry, czy nad morze. Samemu, z rodziną i znajomymi.