Choinka na Długim Targu i iluminacja świąteczna Gdańska 2010-2011

0
880
choinka
choinka

Zabieg SPA pod choinkę w Studio Urody Vital Gdańsk Wrzeszcz

jarmark świąteczny gdańsk 2010

W niedzielę 5 grudnia o godz. 17.00 na choince ustawionej na Długim Targu zapłoną jak co roku kolorowe lampki. Będzie ich dokładnie 30 tysięcy. Bombek na świątecznym drzewku zawiśnie pół tysiąca.

Gdańsk jest pionierem tradycji zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym w centrum miasta. Pierwsza gdańska choinka stanęła w sąsiedztwie Neptuna w 1989 r. Od 1999 r. Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej oraz „Plama” Gdański Archipelag Kultury wspólnie organizują zimowe imprezy plenerowe, do których właśnie, obok Gdańskiej Wigilii, należy Gdańska Choinka.

W tym roku zgodnie z tradycją lampki na choince zapalą wspólnie Święty Mikołaj i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Towarzyszyć im będą jak zwykle dzieci i anioły z gdańskiego klubu „Plama”.

Choinka, która pojawi się W Gdańsku już w czwartek 2 grudnia, ma 27 metrów wysokości i przyjechała do naszego miasta aż z Sulęczyna. Świąteczne drzewko zamontowane zostanie w specjalnym „uchwycie”, który sięga 3,5 metra poniżej poziomu Długiego Targu. W sumie będzie więc mieć 23,5 metra wysokości.

Ale choinka na Długim Targu, choć imponująca, nie jest jedynym elementem świątecznej iluminacji Gdańska. Świąteczne lampki na przełomie listopada i grudnia pojawią się również na ul. Długiej, a także wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta:

Iluminacja czterech drzew w obrębie przedproży Złotej Kamieniczki i dwóch drzew w obrębie kina Neptun – ilość lampek do dekoracji 30 tys. sztuk.

Ulica Długa – siedem elementów (elementy mocowane jako przewieszki pomiędzy budynkami), Długi Targ – szesnaście elementów (elementy mocowane na słupach oświetleniowych).

Śródmieście – ul. Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko – 60 selementów (elementy mocowane na słupach trakcyjno-oświetleniowych).

Wrzeszcz – Aleja Grunwaldzka od Teatru „Miniatura” do skrzyżowania z ul. Kościuszki – 60 elementów (elementy mocowane na słupach trakcyjno-oświetleniowych).

Oliwa – Aleja Grunwaldzka – ciąg główny od ul. Derdowskiego od granicy Gdańska z Sopotem – 76 elementów (elementy mocowane na słupach oświetleniowych).

Termin montażu i demontażu iluminacji świątecznej:

1. Montaż elementów iluminacji:  od 25.11.2010 r. do 05.12.2010 r.
2. Montaż dekoracji Gdańskiej Choinki:  od 01.12.2010 r. do 04.12.2010 r.
3. Demontaż dekoracji Gdańskiej Choinki:   od 10.01.2011 r. do 12.01.2011 r.
4. Demontaż elementów iluminacji:    od 30.01.2011 r. do 10.02.2011 r.

Koszty iluminacji świątecznej:

Koszt montażu, demontażu i utrzymania elementów iluminacji świątecznej – 122 tys. zł.
Koszt konserwacji i remontu elementów iluminacji świątecznej oraz dostawy sznurów świetlnych LED – 191 tys. zł.
Razem – 313 tys. zł.

Cała iluminacja świąteczna Miasta Gdańska zostanie wykonana w energooszczędnej technologii LED. Łączna moc zainstalowanych elementów świątecznej dekoracji wynosi 15 kW, co można porównać z 8 czajnikami elektrycznymi, będącymi w powszechnym użytku w gospodarstwach domowych.

Zobacz również

JARMARK ŚWIĄTECZNY GDAŃSK 2010

Inne wydarzenia świąteczne:

MIKOŁAJKI GALERIA BAŁTYCKA GDAŃSK WRZESZCZ

MIKOŁAJKI KLIF GDYNIA

GALERIA PRZYMORZE MIKOŁAJKI

AUCHAN GDAŃSK MIKOŁAJKI