Domy szkieletowe – na czym polega technologia ich budowy?

0
2285
domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 8
domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 8

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Często niestety rezygnujemy z takich planów, ponieważ zniechęcają nas koszta i czas budowy. Okazuje się jednak, że istnieją nowe technologie, dzięki którym możemy mieć dom w cenie mieszkania, a czas jego budowy nie musi przekraczać 4 miesięcy. Zastanawiacie się jak to jest możliwie?  Dzięki konstrukcji szkieletowej!

Domy drewniane Gdańsk Pomorskie

Domy szkieletowe powstają dużo szybciej niż murowane, cena budulca jest znacznie niższa, a przy tym mogą być równie solidne i energooszczędne. Domy drewniane – szkieletowe – jak powstają?

domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 12

Podstawą konstrukcji szkieletowej jest układ desek połączonych metalowymi gwoździami. Mocowane są one w fundamencie przy użyciu odpowiednich kotew, a gotowa konstrukcja usztywniana jest od zewnętrznej strony płytami OSB lub MFP.

domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 14

Jeśli chodzi o wybór drewna, nie musimy decydować się na najdroższe gatunki takie jak dąb, modrzew czy daglezja. Optymalnym wyborem może być np. tarcica sosnowa, wykazująca się maksymalnie gęstym usłojeniem i klasą wytrzymałości nie mniejszą niż C24.

domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 11

Domy szkieletowe, jak już zostało wspomniane, mogą być równie trwałe jak murowane. Przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, dom może spełniać swoją funkcję nawet 200 lat!

Domy szkieletowe energooszczędne Pomorskie

Zaletą domów drewnianych jest też  niższa grubość ścian przez co zwiększa się powierzchnia użytkowa. Ponadto izolacja termiczna jest łatwiejsza do zastosowania, dlatego domy szkieletowe popularne są w krajach skandynawskich, gdzie jak wiadomo, jest dosyć zimno. 

domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 8

Okazuje się jednak, że ocieplenie w tego typu konstrukcji może być bardzo efektywne. Bardzo dobrze sprawdza się np. wełna mineralna stosowana po zewnętrznej stronie ścian budynku.

domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 2

Jej zalety to ognioodporność, brak zapachu i fakt, że dobrze zachowuje kształt. Oprócz tego jest łatwa w obróbce, ma mała zawartość cząsteczek pylących i podwyższoną hydrofobizację w całym przekroju. Podsumowując – domy szkieletowe, maja naprawdę wiele zalet, a technologia z roku na rok coraz bardziej rozwija się w naszym kraju.

domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 10

Niskie koszty budowy, krótki czas powstawania, energooszczędność i funkcjonalność – wszystko to sprawia, że tego typu konstrukcje zyskują na popularności i stają się idealnym rozwiązaniem dla osób marzących o solidnym, ale tańszym w budowie i utrzymaniu domu.

Interesują Cię drewniane domy szkieletowe? Poznaj firmę Omega Home <TUTAJ>