Galeria Bałtycka Mikołajki 2010

0
1110

galeria bałtycka wystawa szopek

Pomysł na prezent dla Pana i Pani w Studio Urody Vital

Galeria Bałtycka Gdańsk w te Święta zorganizowała piękną wystawę Krakowskich szopek.

Krakowskie szopki to małe budyneczki, bardzo dokładnie wykonane. Często są bardzo kolorowe, przypominają architekturę starych i wąskich kamienic w Krakowie. Historia szopek Krakowskich sięga II połowy XIX wieku, a jej głównymi wykonawcami byli rzemieślnicy, murarze i stolarze, którzy w okresie świąt sobie dorabiali.
Były dwa rodzaje szopek, malutkie do sprzedaży i takie, w których można było odegrać scenariusz świąteczny.

Style szopek są bliżej nieokreślone. Najczęściej twórcy trzymają się stylu gotyckiego (strzeliste wieże), renesansowego – arkady i gotyckiego – grube kopuły. Figurki w szopkach wykonywane są z drewna, kiedyś obwijane drutem i szmatkami.

Co roku w Krakowie odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę Krakowską. Organizatorem jest Muzeum Historyczne Krakowa. Wystartować może każdy. Głównym kryterium jest nawiązanie do tradycji. Oceniana jest również dekoracyjność, kolorystyka, figurki(lalki), architektura, elementy ruchome, nowatorstwo i ogólne wrażenie estetyczne. Aby każdy miał szanse, szopki krakowskie oceniane są po podziale na grupy wiekowe: seniorzy, młodzież i dzieci. W przypadku seniorów prace dzieli się na cztery grupy pod względem wysokości zgłaszanej szopki. (foto ze str. annaszalapak.com)

W sobotę, 4 grudnia Galeria Bałtycka przeprowadzi zbiórkę datków na pomoc hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
galeria bałtycka gdańsk
Od tego dnia, do 6 grudnia (poniedziałek) od godz. 12:00 do 18:00
każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z dwoma reniferami. Czekać będzie na Państwa para – On i Ona.

Mikołajkowa Niedziela, 5 grudnia 13.00 – 18.00

Św. Mikołaj zaprosi do Galerii specjalnych gości – Królową Zimę oraz Śnieżny Zespół Muzyczny. Dzieci zostaną wciągnięte w świąteczny wir konkursów, zabaw tanecznych oraz wspólnego kolędowania. Maluchy, które najpiękniej zaśpiewają, bądź zatańczą dla Mikołaja, zostaną sowicie słodko nagrodzone.

Każdą pełną godzinę rozpocznie występ zespołu muzycznego w świątecznym repertuarze, po ok. 30 minutach na scenie zagości animatorka, która wraz z pomocnicą przeprowadzi z dziećmi szereg zabaw tanecznych i wesołych konkursów.

6 grudnia, w poniedziałek między 16:00 a 18:00
Każde dziecko będzie mogło opowiedzieć Mikołajowi, co chciałoby dostać pod choinkę. Będą również zdjęcia i cukierki.

Piatek, 17 grudnia godz. 18.00, sobota, 18 grudnia godz. 14.00, niedziela, 19 grudnia godz. 15.00 zobaczymy występ Sopockiego Chóru Festiwalowego.

Mikołajki w Gdańsku:

Mikołajki w CH Auchan Gdańsk

Mikołajki Klif Gdynia

Jarmark Świąteczny Gdańsk

GALERIA BAŁTYCKA GDAŃSK