Gdańska Choinka – uroczysta inauguracja już za nami!

0
1119
choinka2
choinka2

W sobotę 5 grudnia odbyła się coroczna impreza, podczas której uroczyście zapalono światełka na prawie 20 metrowym świerku!

Choinka waży 4 tony i stanęła na Długim Targu obok Fontanny Neptuna już 24 listopada.

Zgodnie z tradycją, jak każdego roku dzień przed Mikołajkami została ona przystrojona bombkami, łańcuchami oraz lampkami. Wśród ozdób znalazły się również ręcznie wykonane prace dzieci, które zostały wyróżnione w konkursie.

W tym roku na świątecznym drzewku zawisło dokładnie 70 świecących sopli, 300 dużych bombek, 300 metrów kolorowego łańcucha i 2 kilometrowy sznur lampek!

gdańska choinka
źródło: www.odkryjpomorze.pl

Imprezie towarzyszył pokaz fajerwerków oraz występ orkiestry, przy dźwiękach której przemieszczał się zaczarowany orszak ze świętym Mikołajem. Kolorowy korowód z pojazdem Mikołaja na czele, mini kolejką oraz baśniowymi postaciami przeszedł ulicą Długą rozświetlając mijane dekoracje, by na końcu uroczyści zapalić lampki na gdańskiej choince. Całą imprezę zakończyło otwarcie świątecznego jarmarku na Targu Węglowym.

Organizatorami wydarzenia było Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej oraz „Plama” Gdański Archipelag Kultury.

Co ciekawe Gdańsk jest pierwszym miastem, które od 1989 roku wprowadziło tradycję zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewku.