Od wielu lat na świecie nadejście Nowego Roku i tym samym pożegnanie starego świętujemy hucznie i wystrzałowo. W ten szczególny wieczór nie może zabraknąć szampana i fajerwerków. Pierwszy raz święto obchodzone było uroczyście w roku 999, wtedy papieżem był Sylwester II.
Wedle proroctwa Sybilli w 1000 roku miał nadejść koniec świata, dlatego też mieszkańcy Rzymu (podobnie jak innych miast Europy) 31 grudnia 999 roku witali z obawą. Kiedy jednak ten dzień minął i końca świata okazał się bezpodstawny, w chwilę po północy ludzi ogarnęła wielka radość, zaczęto się bawić i świętować.
Wtedy też Sylwester II udzielił pierwszy raz w historii błogosławieństwa urbi et orbi („miastu i światu”), które od tego czasu każdego pierwszego dnia nowego roku udzielane jest przez papieży. Do Polski tradycja świętowania nocy sylwestrowej trafiła w XIX wieku i przyjęła się początkowo w miastach wśród najzamożniejszych osób. Historia fajerwerków – źródło Wikipedia „Około 206 r. p.n.e. w czasach dynastii Han w Chinach prażono bambusy aby wywołać huk odstraszający złe duchy.
W czasach Dynastii Południowych i Północnych (420–589 naszej ery) sztuczne ognie były również wykorzystywane podczas modlitw o pomyślność i szczęście. Fajerwerki były także stosowane w celach bojowych. Obecnie są stosowane głównie w celach widowiskowo-rozrywkowych. Często w połączeniu z pokazami laserowymi oraz muzyką elektroniczną. Pokazy sztucznych ogni są też punktem kulminacyjnym wielu imprez plenerowych przebiegających w okresie wieczorowo-nocnym, np. zabaw sylwestrowych.
W Polsce
Jedno z pierwszych pisanych świadectw puszczania fajerwerków dał Łukasz Górnicki w swoich „Dziejach”. Zanotował w nich, że kiedy w 1566 roku urodził się Zygmunt III Waza „po górach nad Wilnem strzelby rozmaite, rac puszczania, insze puszkarskich przypraw ognie były zapalane”. Pokazy fajerwerków stały się bardzo popularne wśród szlachty polskiej. W XVIII wieku stanowiły niemal obowiązkową atrakcję wielu publicznych zabaw wieczornych, odbywających się na ulicy Foksal w Warszawie. Największe pokazy sztucznych ogni miały miejsce podczas świąt państwowych: elekcji, rocznic wielkich bitew lub dla uczczenia zwycięstw.
W 1683 roku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów miało miejsce szereg uroczystości fetujących zwycięską bitwę pod Wiedniem. W Gdańsku kapitan artylerii Ernest Braun przygotował na zlecenie władz miasta fajerwerki na cześć Jana III Sobieskiego. Puszczane one były na dedykowanej królowi polskiemu specjalnej uroczystości, które masowo odbywały się wówczas w Polsce i w całej Europie. Dla uświetnienia elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 15 września 1781 odbył się pokaz fajerwerków. Pokazem fajerwerków trwającym 3 minuty uczczono także ogłoszenie niepodległości w 1918 roku.” Co roku, o tej samej porze, 31 grudnia o godzinie 24. niebo na całym świecie zamienia się w piękną falę kolorowych iskierek. Na terenie Trójmiasta – dzięki firmie Transplanner – można zakupić fajerwerki z pomarańczowych kontenerów.
Z racji zbliżającego się Sylwestra, o tym jak należy je między innymi przechowywać i bezpiecznie odpalać opowiada Fryderyk Mach, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach.