Nic o nas bez nas – nie zgadzamy się na połączenie szkół!

0
1215
gimnazjum jasien
gimnazjum jasien

W środę 25 lutego o godzinie 15:30 pod gdańskim Żakiem odbędzie się protest nauczycieli, rodziców, Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej 85 i Gimnazjum 48 z dzielnicy Gdańsk Jasień.  Do protestujących dołączą także mieszkańcy osiedla.

zrodlo - http://gazetabaltycka.plźródło - gazetabaltycka.pl

Powodem protestu jest nieskonsultowana z nikim decyzja władz miasta o połączeniu obydwu szkół.

-” O pomyśle połączenia szkół dowiedzieliśmy się pod koniec semestru, kiedy mamy ogrom pracy. Później były ferie, dzwoniliśmy do radnych, ale nie znaleźli dla nas czasu.

Liczyliśmy na spotkanie z wiceprezydentem, ale również ono nie doszło do skutku. Do dziś nikt nie wyjaśnił nam, dlaczego szkoły mają zostać połączone. Spotkanie z panią Mariolą Paluch niczego nie wyjaśniło.

Czujemy się zlekceważeni i jesteśmy przeciwni połączeniu szkół bez wcześniejszych konsultacji z nami i podania istotnych powodów. Moglibyśmy zrozumieć względy ekonomiczne, ale chcemy wiedzieć na czym miasto ma zamiar zaoszczędzić.
Zaistniała sytuacja stawia dyrektorów obydwu placówek w bardzo niezręcznej sytuacji i jest w naszej opinii próbą skłócenia szkół. Prosimy o odłożenie decyzji i prawdziwe, a niepozorowane konsultacje społeczne” – mówią nauczyciele.

Władze miasta  w odpowiedzi podają lakoniczną informację, że połączenie SP 85 i Gimnazjum 48 jest elementem planu reorganizacji sieci szkół w Gdańsku i ma na celu racjonalne wykorzystanie bazy szkoły. Ponadto zarządzanie dwoma szkołami przez jednego dyrektora zobiektywizuje potrzeby kadrowe i organizacyjne.

Po głośno komentowanych i budzących wiele kontrowersji decyzjach o likwidacji Pałacu Młodzieży, prezydent Gdańska oraz radni Platformy Obywatelskiej zdecydowali o wprowadzeniu pod obrady Rady Miasta jedynie trzech z proponowanych wcześniej 36 uchwał.

„Pozostałe uchwały, jakie znalazły się w publikowanej wcześniej prezentacji, były jedynie propozycjami i nie trafią pod obrady Rady Miasta – mówi Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. – Nie oznacza to, że dyskusja jest zamknięta, bo o kształcie sieci oświatowej będziemy chcieli nadal rozmawiać. Zmiany na pewno są potrzebne, choćby w zakresie rozwoju placówek oświatowych i możliwości finansowania. Będziemy dyskutować więc o tym, co należy zmienić i jak to zrobić.”

Ostateczna decyzja w sprawie połączenia szkół ma zapaść 26 lutego br. na sesji Rady Miasta.

– ” Zachęcamy nie tylko nauczycieli, rodziców uczniów i mieszkańców naszego osiedla, ale wszystkich którzy uważają, że decyzje władz o likwidacji i reorganizacji placówek edukacyjnych w Gdańsku są niewłaściwie. Nie bądźmy obojętni” – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Jasień.

Wszyscy, którzy nie zgadzają się na tego typu procedery oraz podejmowanie decyzji bez ich zgody, mogą dołączyć do protestujących i wyrazić swój sprzeciw.

25.02.2015 Urząd Miasta – ŻAK godz. 15:30