Są 3 rodzaje wycieraczek samochodowych: szkieletowe, bezszkieletowe i hybrydowe. Różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również trwałością, wydajnością i skutecznością. Na które się zdecydować, aby było najbardziej ekonomicznie? Pomożemy Ci w odpowiedzi na to pytanie. Przedstawiamy charakterystykę, wady i zalety każdego rodzaju wycieraczek do aut.
Dlaczego dobór odpowiednich wycieraczek samochodowych jest taki ważny?
Zanim przejdziemy do konkretnych rodzajów wycieraczek samochodowych, zastanówmy się – czy nie lepiej chwycić pierwsze lepsze pióra z marketu i oszczędzić sobie problemów? Tylko nie myślmy długo, bo to najgorsza z możliwych opcji. Dlaczego? Dlatego, że wycieraczki samochodowe odpowiadają za aspekty takie jak:
- Bezpieczeństwo – bez dobrej widoczności nie będziesz w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu. Głównym elementem, który ją zapewnia są właśnie wycieraczki.
- Komfort – wycieraczki dobrej jakości zapewniają płynny i cichy ruch, co wpływa na wygodę jazdy, szczególnie w czasie deszczu czy śniegu.
- Estetyka – nowoczesne wycieraczki do auta mogą być również elementem designu, który nadaje samochodowi prestiżowy wygląd.
Szkieletowe wycieraczki do auta – budowa, wady i zalety
Szkieletowe wycieraczki do auta w dużym uproszczeniu, składają się ze szkieletu (ramy) i gumowego pióra. Ramię jest wykonane z ocynkowanej stali, natomiast pióro umieszczone na listwie jest zwykle wykonane z różnych mieszanek gumy aby zapewnić określone właściwości. Pióro może być dodatkowo napylane warstwą PTFE (Teflon), jak to robi OXIMO – producent wycieraczek samochodowych do szyb. Szkieletowe wycieraczki są często stosowane w starszych modelach samochodów.
Zalety szkieletowych wycieraczek do auta:
- Wysoka sztywność konstrukcji.
- Sprawdzona skuteczność, są używane od dziesięcioleci, a ich wydajność w różnych warunkach została potwierdzona w czasie.
- Są bardziej przystępne cenowo niż ich płaskie lub hybrydowe odpowiedniki.
- Idealne dla pojazdów z bardzo dużą szybą czołową (TIR, autobusy, pociągi itp.).
Wady szkieletowych wycieraczek do auta:
- Słabsze i niejednolite dociskanie na całej długości pióra do szyby w porównaniu do innych rodzajów wycieraczek do auta.
- Osadzanie się śniegu i lodu: Na stalowej ramie może gromadzić się śnieg i lód, utrudniając działanie wycieraczki w trudnych warunkach zimowych.
- Mniej estetyczny wygląd.
- Mogą nie wytrzymać tak długo jak wycieraczki płaskie ze względu na zużycie połączeń i zawiasów w metalowej ramie.
- Gorsza aerodynamika: Wycieraczki tego typu są mniej aerodynamiczne w porównaniu z wycieraczkami płaskimi, co może skutkować wyższym poziomem szumu wiatru i gorszym dociskiem do szyby poprzez brak spojlera w swej konstrukcji.
Bezszkieletowe wycieraczki samochodowe – charakterystyka, wady i zalety
Bezszkieletowe wycieraczki samochodowe to rodzaj wycieraczek, w których nie ma metalowego ramienia. Zamiast tego, cały mechanizm składa się z gumy, w środku której umieszczona jest elastyczna szyna. Często zamiennie używa się nazwy wycieraczki płaskie bądź banany. Bezszkieletowe wycieraczki do szyb to stosunkowo nowe rozwiązanie. Cieszą się coraz większą popularnością i są wykorzystywane w nowszych samochodach.
Zalety bezszkieletowych wycieraczek do samochodu:
- Dobre przyleganie (równomierne na całej długości) co zapewnia lepszy kontakt z przednią szybą i lepszą wydajność wycierania.
- Cicha praca.
- Mniejsza podatność na gromadzenie się lodu i śniegu: Zamknięta konstrukcja płaskich wycieraczek pomaga zapobiegać gromadzeniu się śniegu i lodu na wycieraczce, utrzymując lepszą wydajność w warunkach zimowych.
- Wysoka skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, śniegu i wody z szyby.
- Estetyczny wygląd: Płaskie wycieraczki mają nowoczesny i opływowy wygląd, który może poprawić wygląd Twojego pojazdu.
- Dobra aerodynamika, często mają już wbudowany spojler.
Wady bezszkieletowych wycieraczek do samochodu:
- Wyższa cena niż w przypadku tradycyjnych wycieraczek szkieletowych.
- Nie sprawdzają się w pojazdach ciężarowych oraz autobusów.
- Możliwość nierównomiernego zużycia: Płaskie wycieraczki mogą zużywać się nierównomiernie ze względu na swoją konstrukcję, co z czasem może prowadzić do powstawania smug lub zmniejszenia widoczności.
Hybrydowe wycieraczki do samochodu – opis, wady i zalety
Hybrydowe wycieraczki samochodowe charakteryzują się unikalną konstrukcją, w której pióro jest osłonięte i zintegrowane z ramieniem wycieraczki. Konstrukcja tego typu wycieraczki samochodowej opiera się na połączeniu pióra z ramieniem oraz dodatkowym wzmocnieniu – stelażu, który dociska pióro do szyby. Dzięki temu uzyskujemy bardzo nowoczesny wygląd oraz poprawę działania wycieraczki.
Oprócz walorów estetycznych, w procesie produkcji wycieraczek hybrydowych zastosowano innowacyjny system docisku pióra do szyby samochodowej. To rozwiązanie sprawia, że wycieraczki hybrydowe skutecznie oczyszczają szybę podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.
Ten typ wycieraczek jest najczęściej wykorzystywany w autach sportowych i tych z klasy premium.
Zalety hybrydowych wycieraczek samochodowych:
- Idealne dopasowanie do szyb, także tych niestandardowych.
- Cicha praca.
- Odporność na każde warunki atmosferyczne.
- Nowoczesny wygląd.
Wady hybrydowych wycieraczek samochodowych:
- Wyższa cena w porównaniu z wycieraczkami o konstrukcji szkieletowej lub płaskiej.
- Ograniczona dostępność spowodowana mniejszą popularnością (nowość i wyższa cena).
Jaki rodzaj wycieraczek samochodowych wybrać?
Znasz już wady i zalety każdego opcji, dlatego sam najlepiej wybierzesz, który rodzaj wycieraczek samochodowych sprawdzi się w Twoim przypadku.
Jeśli nadal masz z tym problem, możesz skorzystać z dostępnej w sieci wyszukiwarce wycieraczek samochodowych do szyb. Krótko mówiąc, to narzędzie internetowe, które pozwala idealnie dobrać wycieraczki do szyby przedniej oraz tylnej, konkretnie do Twojego modelu auta.
Pamiętaj o regularnej wymianie wycieraczek, ich odpowiednim zamocowaniu i sprawdzaniu stanu technicznego. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się najlepszą widocznością na drodze i komfortem jazdy. Mamy nadzieję, że pomogliśmy. Szerokiej drogi!