Ytong i Silka to najczęściej wybierane materiały do wznoszenia ścian. Obydwa bloczki składają się z naturalnych surowców takich jak wapno, piasek i woda. Mimo wielu podobieństw, materiały te różnią się między sobą, co można wychwycić już na etapie produkcji.
Silka formowana jest w zautomatyzowanych prasach, a następnie wypalana w wysokiej temperaturze. Podczas produkcji Ytonga, do materiału dodawany jest natomiast środek parotwórczy – czyli pasta aluminiowa. Jej zadaniem jest spulchnianie masy i wytworzenie milionów porów, co podwyższa parametry izolacyjności termicznej.
Inne różnice dotyczą wartości przewodzenia ciepła wyrażonej w lambdzie. Warto wiedzieć, że czym niższa wartość tym lepsza izolacja cieplna. W tym wypadku Ytong wypada lepiej. Np. odmiana Energo + PP2/0,3 o grubości 48 cm posiada lambdę (λ) w wysokości 0,0855.
Współczynniki Silki wahają się natomiast między 0,8 do 1W/(mK). Z tego powodu bloczki Silka nadają się bardziej do wznoszenia ścian działowych, tym bardziej że cechują się wysoką izolacyjnością akustyczną. Jest to świetne rozwiązanie kiedy ktoś z domowników lubi głośniej posłuchać muzyki lub gra na jakimś instrumencie.
Inne zalety Silki to np. wysoka wytrzymałość na ściskanie – od 15 do 25 MPa. Minusem jest natomiast ich waga – od 18 do 23 kg co niekorzystnie wpływa na komfort pracy, ponieważ wymaga wysiłku. Bloczek komórkowy Ytong pod tym względem prezentuje się lepiej, ponieważ jest materiałem lekkim zważając na jego format.
Zaletą obydwu produktów są uchwyty montażowe ułatwiające przenoszenie oraz murowanie ścian. System pióro-wpust daje możliwość budowania bez wypełniania spoin pionowych co przyspiesza pracę.
Atutem są także równe ścianki i dokładność wymiarowa, dzięki której można uniknąć wystąpienia mostków termicznych poprzez murowanie klejem cienkowarstwowym. Równa powierzchnia to także oszczędność, ponieważ nie trzeba kłaść grubej warstwy tynku.
Wspólne cechy obydwu materiałów to także odporność ogniowa A1, co w praktyce oznacza, że na wypadek pożaru, ściana się nie zapali, nie stopi i nie będzie generować dymu. Silka posiada jeszcze jedną ważną zaletę, którą doceniają szczególnie elektrycy. Są to kanały elektryczne w bloczkach, które znacznie ułatwiają wykonanie instalacji.
Korzystny dla klientów jest fakt, że producent Silki i Ytonga, oprócz bloczków posiada w swoim asortymencie inne niezbędne w stanie surowym elementy. Są to kształtki, płyty stropowe i dachowe, elementy dociepleniowe czy nadproża prefabrykowane.
Budując systemowo, sprawiamy, że dom staje się energooszczędny. Porównując najważniejsze parametry obydwu produktów, można wywnioskować, że w budowie domu warto postawić na ich połączenie. Ytong na ściany zewnętrzne, a Silka na działowe to świetny wybór i idealne wykorzystanie ich właściwości.