Gazobeton znany również pod nazwą betonu komórkowego to bardzo solidny i funkcjonalny materiał, który można zastosować przy budowie domu. Suporex – bo taka nazwa gazobetonu również jest w obiegu, składa się z betonowej masy z dodatkiem spieniającej pasty lub proszku aluminiowego. Materiał taki charakteryzuje się lekkością i posiada bardzo dobrą izolacyjność termiczną.
Gazobeton YTONG
Zastosowanie gazobetonu jest bardzo szerokie. Z jego użyciem mogą powstać m.in.:
- Ściany zewnętrzne jednowarstwowe- najlepiej sprawdzają się tutaj bloczki modułowe np. producenta ytong. Grubość ścian zależna jest od izolacyjności termicznej bloczków, która wiąże się z ich gęstością pozorną, określoną przez klasę. Im wyższa klasa, tym większa gęstość, ale gorsza izolacyjność termiczna. Dopiero klasa 400 – grubość 30 cm lub klasa 500-36 cm sprawia, że współczynnik U jest mniejszy niż 0,5.
- Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe- tworzy się je z bloczków klasy-400-700, czyli od 18 do 30 cm,
- Ściany zewnętrzne trójwarstwowe- wznosi się je tak jak w przypadku ścian dwuwarstwowych z bloczków klasy-400-700 o grubości od 18 do 30 cm. Warstwa osłonowa utworzona powinna być z bloczków 12-18 cm lub płytek 10 centymetrowych, klasy 600-800.
Oprócz ścian, gazobeton sprawdzi się także przy budowie:
- Fundamentów- dzięki dużej nasiąkliwości, beton komórkowy nadaje się do budowy ścian fundamentowych,
- Nadproży i wieńców- producenci gazobetonu-np. Ytong- posiadają w swojej ofercie kształtki nadprożowe o przekroju U lub L. Umieszcza się w nich zbrojenie i materiał termoizolacyjny, a puste przestrzenie wypełnia mieszanką betonową.,
- Stropów – można zastosować tu pustaki stropowe i belki zbrojone, a także prefabrykowane płyty z betonu komórkowego.
Gazobeton YTONG zalety
Gazobeton to materiał o wielu zaletach. Najważniejsze z nich to:
- bardzo dobra izolacyjność termiczna,
- lekkość
- łatwość murowania
- łatwość cięcia (wystarczy piła o hartowanych ostrzach)
- dobra paroprzepuszczalność
- wytrzymałość na ściskanie (wzrasta z czasem)
- niska cena.