Mania zakupów to choroba?

0
2145
psychoterapia w gdansku
psychoterapia w gdansku

gabinet psychoterapii w gdańsku

Psychoterapia określana jest mianem „leczenia duszy” i wykorzystywana jest w rozwiązywaniu problemów osobistych, a także leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Coraz częściej do gabinetów lekarzy psychoterapii Gdańsk trafiają ludzie, którzy zmagają się z problemem uzależnień. Nie mówimy tu o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków ale o uzależnieniach od zakupów. Zakupoholizm to stała potrzeba i chęć dokonywania zakupów, w trakcie której dochodzi do nabywania niepotrzebnych rzeczy, produktów. W trakcie takiego szaleństwa często czuje się euforię i radość, natomiast po przybyciu do domu nadchodzi okres żalu i smutku.

psychoterapia gdańsk odnowa.pl

Psychoterapeuci Gdańsk zgodnie twierdzą, że uzależnienie od zakupów to nie tylko przypadłość kobiet. Dotyka to w takim samym stopniu mężczyzn. Zmieniają się po prostu zakupione towary. Kobiety najczęściej zaopatrują się w nowe ubrania, buty, perfumy i biżuterię, Panowie zaś stają się właścicielami gadżetów elektronicznych, sprzętów sportowych. Zakupoholik w momencie zauważalnego spadku nastroju, ma nieodpartą pokusę pójścia na zakupy, a potrzeba jest tak silna, że skłonny jest porzucić wszystkie inne czynności i wyruszyć do galerii handlowych. Dziś o takie uzależnienia jest bardzo łatwo. Wpływają na to zwłaszcza powstające centra handlowe, dostępny w nich towar, kuszące promocje, wszystko za pół ceny, gratisowe dodatki czy ogromne rabaty. Zdrowi ludzie potrafią zachować granicę między kupnem czegoś w atrakcyjnej cenie, a zaopatrywaniem się w przedmioty nie potrzebne. Niestety Zakupoholik takiego umiaru nie ma, a na pogłębianie uzależnienia wpływa także zmiana sposobu płatności. Już niewiele osób płaci tylko gotówką, większość korzysta z kart płatniczych, kredytowych, a wprowadzenie pinu czy jeden podpis, by transakcja doszła do skutku są o wiele łatwiejsze niż „fizyczne” wydawanie pieniędzy.

psychoterapia gdańsk zakupoholizm

Zakupoholizm jest uzależnieniem i wymaga leczenia z pomocą specjalistów psychoterapii gdańsk. Nie pomoże tu farmakologia, ale ciężka praca nad sobą. Najtrudniej jednak uświadomić sobie tę chorobę, bo w przeciwieństwie do chorób cielesnych, choroba w sferze psychiki nie boli.

Kontakt

Gdańsk Wrzeszcz
ul. Uphagena 28, p. nr 10
(budynek Hotelu Logos)

tel.  503 11 33 24
e-mail: psycholog@magdalenalendasz.pl

Termin pierwszego spotkania można ustalić
telefonicznie (pon-sob. 9.00 – 18.00)
lub poprzez e-mail.