Studia licencjackie w Trójmieście

0
1256
studia licencjackie gdańsk gdynia
studia licencjackie gdańsk gdynia

studia licencjackie gdańsk gdynia

Zainteresowanie wyższymi studiami w Polsce systematycznie rośnie. Wynika to przede wszystkim z chęci podniesienia kwalifikacji, co może przekładać się później na lepsze warunki zatrudnienia. Najbardziej podstawową i najszybszą drogą do zdobycia wyższego wykształcenia są studia licencjackie. W Trójmieście oferta tego typu jest wyjątkowo szeroka, dzięki temu też rośnie konkurencja i uczelnie muszą prezentować coraz to lepszy poziom, aby przyciągnąć nowych studentów.

Na terenie Trójmiasta i w jego najbliższych okolicach działa ponad 20 uczelni, na których kształci się około 100 tysięcy studentów. Już nie tylko Gdańsk, ale także Gdynia, Sopot, Wejherowo i kilka innych miejscowości ma swój wkład w rozwój szkolnictwa wyższego. Studia licencjackie są dziś najbardziej popularną formą nauki, trwają jedynie 3 lata i w tym segmencie odnajdziemy najwięcej przeróżnych kierunków do wyboru. Obok uczelni publicznych można studiować także na wielu szkołach prywatnych, które w ciągu ostatnich lat cieszą się coraz większą popularnością. Najwięcej osób na studia licencjackie przyjmuje Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Są to duże uczelnie o długiej tradycji i dużym wsparciu państwa, dzięki czemu mogą oferować dużą liczbę miejsc na wielu kursach. A i tak chętnych nie brakuje. Do najbardziej obleganych kierunków na UG należą obecnie dziennikarstwo, pedagogika, psychologia, filologia angielska, biotechnologia. Na Politechnice Gdańskiej króluje geodezja z kartografią, budownictwo i architektura. W ofercie GUMed-u bezkonkurencyjny jest kierunek lekarsko-dentystyczny, a na Akademii Morskiej w Gdyni nawigacja i towaroznawstwo. Warto też wspomnieć o propozycjach Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, gdzie bardzo popularna od lat jest fizjoterapia. Ale licencjat można zrobić także w jednej ze szkół prywatnych, które doskonale uzupełniają propozycje tych publicznych. Większość z nich jest płatna, ale przy dobrych wynikach w nauce możemy liczyć na stypendia i obniżki. Zatem w tym wypadku dosłownie opłaca się uczyć. Najdłużej działającą uczelnią niepubliczną na Pomorzu jest Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Studia I stopnia można tam podjąć na kierunkach: finanse i rachunkowość, administracja, logistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie oraz projektowanie aktywności społecznej. Z innych szkół prywatnych można wymienić Sopocką Szkołę Wyższą, gdzie można studiować m.in. architekturę wnętrz, ekonomię czy europeistykę, a także Pomorską Wyższą Szkołę Nauk Stosowanych w Gdyni, gdzie licencjat można zrobić z kulturoznawstwa, filologii hiszpańskiej czy pedagogiki. Struktura edukacyjna w Polsce podlega licznym przekształceniom i powoli uczelnie niepubliczne zaczynają odgrywać w niej coraz większą rolę, choćby ze względu na większą elastyczność i dostosowanie do potrzeb rynku pracy.

Jak łatwo zauważyć po powyższej prezentacji, największą popularnością cieszą się kierunki, które dają bezpośrednią możliwość znalezienia zatrudnienia. Dużym plusem studiów licencjackich jest to, że można od razu po nich zacząć pracę albo też kontynuować dalej naukę na studiach uzupełniających, w zależności od aspiracji i potrzeb. Nie trzeba też sztywno trzymać się raz wybranego kierunku, bowiem licencjat daje szansę podjęcia studiów uzupełniających także w innych specjalnościach. Kończąc studia licencjackie z zakresu filologii angielskiej, możemy równie dobrze zrobić magisterium z dziennikarstwa.